Lukier plastyczny

15.12.2013

Ten lukier można wykorzystać do ozdoby tortów, ale nie z bitą śmietaną, bo masa się będzie rozpuszczać. Najlepszy jest do kremów na bazie masła. Przepis pochodzi ze strony kotlet.tv.

 

Lukier plastyczny

 

800 g cukru pudru (do mniejszej ilości ozdób wystarczy 400 g i połowa pozostałych składników)

3 łyżeczki glukozy

3 łyżeczki żelatyny

50 ml gorącej wody

 

Do szklanki nalać 50 ml gorącej wody, dodać żelatynę i dokładnie mieszać, aż się rozpuści. Dodać glukozę i wymieszać.

Na blat wysypać trochę cukru  (ok. 3 szklanek) i wlewać powoli żelatynę. Mieszać, a jak masa już wchłonie trochę cukru, to zacząć ugniatać. Dalej zagniatać, dosypując po trochu cukier. Jeżeli uzyska się konsystencję masy plastycznej, to oznacza, że nie trzeba wlewać całej żelatyny.

Gotową masę można barwić barwnikami spożywczymi albo naturalnymi. Naturalne soki mogą nie dać zbyt mocnego koloru – ja barwiłam masę sokiem żurawinowym i wyszła mi tylko lekko różowa.

Gdy masa jest gotowa, wałkujemy ją na blacie posmarowanym lekko olejem, a następnie wycinamy ozdoby. Najłatwiej jest robić róże, bo zwija się tylko kawałek lukru w rulonik, ściska w środku i po przecięciu mamy dwie róże. Trzeba im tylko troszkę wywinąć płatki. Inne ozdoby można wyciąć foremkami do ciastek. Można też wyłożyć lukrem cały tort, przenosząc krążek na rękach.

Małe ozdoby można przykleić na lukier z cukru i białek.

Niewykorzystaną masę można trzymać w szczelnie zamkniętej torebce foliowej w lodówce. Gdy jest potrzebna, trzeba ją ogrzać w dłoni i ewentualnie lekko zwilżyć wodą. Można też dodać trochę masła.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *