Sałatka horiatiki (kuchnia grecka)

Mieliśmy zaplanowane prace na działce i wykonaliśmy plan. Nie było łatwo przy takim upale. Przydałoby się ciepłe morze za najbliższym rogiem, żeby się schłodzić, bo po takim weekendzie padliśmy. W braku morza można liczyć tylko na najlepszego czworonożnego przyjaciela człowieka, czyli łóżko.

Przedtem jednak następny przepis od Małgosi Przybylskiej. Gdy podawałam przepis na zupę fakies, obiecałam podawać greckie przepisy od Małgosi. Oto jeden z nich. Typowa sałatka grecka, bardzo popularna nie tylko w Grecji. Taka z gruba ciosana i szybka „męska sałatka”. Małgosia podała mi składniki i sposób wykonania, a proporcje dla potrzeb wpisu na blogu wzięłam z greckiej książki „Journey through Greek Culinary from Antiquity until Today”. Jednak tak naprawdę bierze się składniki „na oko”.

Sałatka horiatiki

2 pomidory

1 ogórek

200 g sera feta

10 czarnych oliwek

1 papryka zielona

1 cebula czerwona

ewentualnie można dodać 1 łyżkę kaparów

sól, pieprz, oregano

1/2 łyżeczki oliwy

Pomidory pokroić w ćwiartki, ogórka w grube plastry, paprykę w krążki, ser feta w plastry (nie w kostkę). Dodać oliwki, ewentualnie kapary. Posolić (ostrożnie, bo ser feta jest słony), popieprzyć. Położyć na wierzchu plastry sera feta, polać oliwą, posypać oregano (nie miałam świeżego, więc wzięłam suszone).

Wpis z 07.06.2015 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *