Rafy i pustynia

Dzisiaj zapraszam pod wodę. Egipskie rafy w Morzu Czerwonym są niesamowicie piękne i pełne niespodzianek. Tym razem wypatrzyłam dużą ośmiornicę. Miała łeb wielkości głowy człowieka i długie ramiona. Gdy płynęła, była jasna i wyglądała jak kometa. Popłynęłam nad nią i robiłam zdjęcia. Zauważyła to, a ośmiornica w odróżnieniu od ryb potrafi uważnie patrzeć …

Przez jakiś czas była zwinięta w kłębek udając, że jest kamieniem i trudno ją było odróżnić od kawałka rafy. Nadal jej się przyglądałam. Wówczas pociemniała, przestała udawać rafę i zaczęła wyciągać ramiona, szukając może czegoś do jedzenia.

Odpływając była prawie czarna.

Ośmiornica jest niesamowitym stworzeniem. Ma dużą głowę, jest inteligentna i ma trzy serca. Jej macki posiadają receptory smakowe. Badania DNA wykazały, że ośmiornice zwyczajne posiadają wyjątkowo duży genom.

Badając społeczne zachowania ośmiornic, naukowcy stwierdzili, że ciemny kolor ośmiornicy może oznaczać postawę agresywną, a jasny – spokój i uległość. Gdy jasna ośmiornica spotyka ciemniejszą, przeważnie schodzi jej z drogi. Zmiana koloru może więc wynikać z próby kamuflażu albo sygnalizować nastrój zwierzęcia. Nie wiem, czy „moja” ośmiornica chciała się przede mną schować, czy może była już wkurzona urządzoną jej sesją zdjęciową, skoro tak pociemniała.

Dałam spokój ośmiornicy i zaczęłam oglądać oglądać innych mieszkańców morza.

Błazenek dwupręgi – bardzo wdzięczna rybka.

Spod niektórych raf widać było wystające, bardzo długie czarne kolce jeżowców. Trzeba uważać, żeby nie wejść na taki kolec, bo to boli, a w dodatku długo się goi. Podobno pomaga przyłożenie na noc połówki zielonej papai (jeśli jest akurat dostępna). Słyszałam, że po papajowym okładzie, rano można taki kolec wyciągnąć. Szczęśliwie nie musiałam wypróbować na sobie tej metody.

Obok jeżowca śliczna papugoryba.

Następna papugoryba w innym kolorze. Tym razem wyjątkowo duża.

Spłoszyłam jakiś ogon. Może to mała murena szara?

Fistulka wygląda jak patyk z kolcem. Osiąga maksymalnie 2 m długości.

Ta piegowata rybka to chyba graniec zmienny.

Rogatnica kolczasta zielona osiąga długość do 60 cm i ta na zdjęciu na pewno była maksymalnie wyrośnięta. Rogatnica ma zawsze ponurą minę i raczej nie należy wchodzić jej w drogę, zwłaszcza w okresie rozmnażania, gdyż pilnuje swojego terytorium i potrafi ugryźć.

Jedna z rzadko spotykanych przeze mnie ryb – żagiewka piegowata. Prawdziwie złota rybka.

Na koniec zdjęcie z pustyni. Widoczne w perspektywie jeziorko, okolone roślinnością to fatamorgana. Robiąc zdjęcie byłam bardzo ciekawa, czy fatamorgana na nim wyjdzie. Miałam wątpliwości, ale wyszła! Okazało się, że aparat widzi to samo, co oczy.

 

 

 

4 myśli w temacie “Rafy i pustynia

 1. Magda

  Super, jestem pod wielkim wrażeniem zdjęć i Twojej wiedzy na temat podwodnych stworzeń 🙂 przepięknie tam pod wodą 🙂

  Odpowiedz
  1. Iwona Autor wpisu

   Dzięki – jestem zachwycona rafą i jej mieszkańcami, więc staram się jak najwięcej o tym podwodnym świecie dowiedzieć 🙂

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *