Orzechy są jednym z najlepszych źródeł antyoksydantów: witamin E, B1, PP i selenu. Zawierają również błonnik, łatwo przyswajalne białko i nienasycone kwasy tłuszczowe.
Orzechy są nasionami, co oznacza, że zawierają wszystko, co jest potrzebne do wzrostu całego drzewa. Z tego względu ich potencjał, tak jak innych nasion, jest bardzo duży.
Tłuszcze i rozpuszczalna w tłuszczach witamina E odgrywają decydującą rolę w funkcjonowaniu wątroby, co łagodzi stany depresyjne i poprawia nastrój.
Ponadto orzechy zajmują czołowe miejsce wśród pokarmów zapobiegających chorobom serca i krążenia. Ich jedzenie przeciwdziała stwardnieniu tętnic i minimalizuje zagrożenie atakiem serca.
Tłuszcz zawarty w orzechach jest tłuszczem jednonienasyconym, mającym zdolność obniżania poziomu cholesterolu.
Migdały, orzechy brazylijskie, laskowe, ziemne, pekanowe i włoskie zawierają argininę – aminokwas mający silne właściwości rozszerzające naczynia krwionośne i hamujący agregację płytek krwi. Osoby mające skłonność do opryszczki powinny uważać na ten czynnik, gdyż arginina jest także pożywką dla wirusów opryszczki.
Orzechy regulują poziom cukru we krwi i pobudzają pracę mózgu.
Pomimo wszystkich swoich właściwości orzechy nie powinny być spożywane w nadmiarze – dietetycy uważają, że codzienna porcja nie powinna przekraczać 30 g.
Z uwagi na zawartość tłuszczu orzechy powinny być właściwie przechowywane, gdyż mogą ulec zjełczeniu. Zjełczałe produkty podrażniają błonę śluzową żołądka i jelit, powodują utratę wartości odżywczych, złe trawienie olejów i osłabienie odporności. Jełczenie niszczy witaminy A i E i szkodzi wątrobie.
Najdłużej można przechowywać orzechy niełuskane. Orzechy łuskane należy przechowywać w ciemnych pojemnikach bez dostępu światła. Nie powinny to być opakowania z tworzyw sztucznych, gdyż produkty oleiste wchodzą w reakcję z plastikiem.
Żródła:
1) E. Dobek „Lecznicze właściwości orzechów”
2) http://www.poradnia.pl/orzechy-wlasciwosci-zdrowotne.html
Wpis z 08.07.2012 r.