Pierogi z mięsem

29.08.2012

Mięso nie jest moim ulubionym pożywieniem i nie jem go codziennie. Nawet przez dłuższy czas byłam wegetarianką. Tak się jednak składa, że moi najbliżsi to mięsożercy. Z tego powodu umiem je robić i spotykają się z entuzjastycznym przyjęciem. Dzisiaj polecam pierogi.

 

Pierogi z mięsem (ok. 37 szt.)

 

Ciasto:

380 g mąki

ok. 220 g wody

 

Farsz:

600 g wołowiny

2 skrzydełka kurczaka

trochę rosołu

1 nieduża cebula

1 jajko

3 łyżeczki suszonych mielonych grzybów (mielę w młynku do kawy)

1/2 łyżeczki słodkiej papryki w proszku

1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej mielonej

sól, pieprz

 

Przygotowanie farszu:

wołowinę i skrzydełka ugotować do miękkości np. zgodnie z tym przepisem:

Prawdziwy rosół (bez grama chemii)

cebulę pokroić i udusić na oleju. Po ostudzeniu zmielić przez maszynkę do mięsa wołowinę, mięso ze skrzydełek wraz ze skórą oraz cebulę. Do mięsa dodać olej z duszonej cebuli, jajko, przyprawy i dokładnie wymieszać. Aby farsz nie był twardy i zbity trzeba dodać trochę rosołu z gotowanego mięsa.

Przygotowanie ciasta: zagnieść mąkę z wodą na miękkie, sprężyste ciasto, dodając w miarę potrzeby trochę wody. Ciasto należy przykryć ściereczką i „dać mu odpocząć” przynajmniej 15 minut. Ja robię z takiego ciasta kulki wielkości małego orzecha włoskiego i rozprowadzam w palcach na cienkie placuszki (nie rozciągam!), wkładam farsz i zalepiam. Kto woli wałkowanie i wycinanie ładnych kółek – nie ma problemu. Dzięki mojej metodzie potrzebuję jedynie kawałka papieru wysypanego mąką żeby pierogi się nie sklejały i mogę robić pierogi oglądając dobry film, na co zwykle nie mam czasu.

W większym garnku trzeba zagotować osoloną wodę z łyżką oleju i wrzucać partiami pierogi. Jak wypłyną na wierzch trzeba gotować jeszcze kilka minut, a potem wyłowić. Na talerzu polać masłem albo tłuszczem ze skwarkami.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *