Barszcz à la ukraiński

18.10.2012

Nadeszły te poranne mgły i pobudki o zmierzchu, a już niedługo w nocy. Jeszcze w ciągu dnia jest słonecznie i ciepło, ale to już jesień – nie ma na to rady.

Mam teraz ochotę na zupy, a ten barszczyk lubimy szczególnie w takiej lżejszej wersji. Trzeba go przygotować wcześniej, bo najlepszy jest na drugi dzień albo i na trzeci.

 

Barszcz à la ukraiński

 

300 g buraków,

2 marchewki (ok. 100 g),

1 pietruszka (ok. 50 g),

2 łyżki soku z cytryny lub 1 łyżka soku i 1 łyżka octu jabłkowego,

1/4 kubka drobnej fasoli białej,

3 liście kapusty pekińskiej,

2 większe ziemniaki,

1 łyżka koncentratu pomidorowego,

2,5 l wody

3 ziarenka ziela angielskiego,

liść laurowy,

sól, cukier i pieprz do smaku,

śmietana do podprawienia.

 

Fasolę zalać wrzątkiem i zostawić na kilka godzin, a następnie odlać wodę, nalać świeżej wody i ugotować, odcedzić i odstawić.

Do garnka nalać 2,5 l wody i zagotować. Wrzucić oskrobane marchewki, pietruszkę i obrane, pokrojone w ćwiartki buraki. Dodać sok z cytryny oraz ziele angielskie i liść laurowy, doprowadzić do wrzenia, a potem gotować na malutkim ogniu, aż warzywa zmiękną. Zdjąć garnek z ognia i ostudzić.

Kapustę pekińską pokroić w paseczki, przelać na sitku wrzątkiem, dodać do barszczu, gdy warzywa są prawie ugotowane. Dołożyć też obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki.

Z ostudzonego barszczu wyjąć marchewkę, pietruszkę oraz buraki i zetrzeć na tarce o średnich oczkach. Wrzucić je z powrotem do barszczu i dołożyć ugotowaną fasolę. Dodać 1 łyżkę koncentratu pomidorowego oraz sól, pieprz i cukier do smaku. Gotować barszcz na małym ogniu ok. 15 minut. Śmietanę dodać tuż przed jedzeniem.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *