…królewna z marcepana

15.12.2012

Bardzo lubię marcepan i wcale nie jest trudno zrobić go w domu. Mój młynek do orzechów nie mieli może tak drobno, jak bym chciała, ale wystarczy aby zrobić marcepan. Trzeba jedynie zaopatrzyć się w gorzkie migdały, bo są świetnym dodatkiem. Z nimi marcepan nabierze charakteru. Gorzkie migdały można kupić w sklepach ze zdrową żywnością albo pozyskać samodzielnie z pestek brzoskwiń, moreli lub śliwek. Jeśli jednak ktoś ma obawy przed gorzkimi migdałami to niech z nich zrezygnuje albo weźmie mniej niż w przepisie.

Do marcepana można dodać jakiś barwnik i uformować z niego ozdoby. Możemy go też rozwałkować (podsypując cukrem pudrem) i zrobić z niego wierzch do ciasta albo wyciąć np. listki albo płatki kwiatów. Zastosowań jest dużo.

 

Uwaga: marcepana z gorzkimi pestkami należy jeść w umiarkowanych ilościach, bo gorzkie pestki zawierają kwas cyjanowodorowy. Natomiast w niewielkich ilościach gorzkie pestki są wręcz wskazane dla zdrowia,  gdyż zawierają amigdalinę, czyli witaminę B 17 (zgodnie z niepotwierdzoną informacją ze sklepu internetowego „Aura Herbals” UE zaleca by nie jeść więcej niż 2-3 pestki dziennie). My nie mieliśmy w domu nigdy żadnych sensacji po takim marcepanie.

Następny wpis dotyczy amigdaliny – można go potraktować jako ulotkę dołączoną do tego marcepana.

 

Marcepan

 

200 g blanszowanych migdałów (tj. sparzonych i obranych ze skórek)

20 g blanszowanych gorzkich migdałów (można trochę mniej)

80 g cukru pudru

3 krople aromatu migdałowego

2-3 łyżki wody

2 łyżeczki golden syrup

 

Migdały zmielić w młynku, wymieszać z pozostałymi składnikami, dodając w razie potrzeby odrobinę wody. Uformować wałek i schłodzić go w lodówce owinięty w folię aby nie obsychał.

 

 

 

 

2 myśli w temacie “…królewna z marcepana

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *