Chleb na dwóch zakwasach

17.03.2013

To jeden z moich ulubionych chlebów. Świetnie się go formuje, dobrze wyrasta. Zawsze mi się udawał. Często dodaję do tego chleba trochę posiekanych orzechów włoskich. Przepis J. Hamelmana znalazłam na stronie Tatter o chlebie i troszeczkę go zmieniłam.

 

Chleb na dwóch zakwasach (1 bochenek)

 

Zaczyn pszenny:

40 g białej pszennej mąki chlebowej (przeważnie używam „Pysznej” typ 550),

50 g wody,

1 łyżka dojrzałego płynnego zakwasu.

 

Zaczyn żytni:

40 g mąki żytniej razowej (typ 2000),

35 g wody,

1 łyżeczka zakwasu żytniego.

 

W osobnych miskach wymieszać ze sobą składniki zaczątków. Zakryć szczelnie i pozostawić na 12 godzin w ciepłym miejscu.

 

Ciasto właściwe:

380 g białej pszennej mąki chlebowej,

40 g mąki pszennej razowej (typ 2000),

ok. 200 g wody (lub troszkę więcej, zależy od mąki),

1/2 łyżki soli,

1 łyżeczka kurkumy + szczypta słodkiej papryki (to moje dodatki).

 

Wszystkie składniki oprócz mąki wymieszać, a następnie dodać mąkę. Gdy składniki połączą się w niedbałą masę, szczelnie zakryć i zostawić na 45-60 minut. Następnie zagniatać ciasto przez 5 minut.

Główna fermentacja w temp. 22-23 st. C trwa ok. 2 i 1/2 godziny, w tym czasie ciasto złożyć dwukrotnie co godzinę. Trzeba uformować prostokąt, a potem założyć na siebie górny oraz dolny brzeg, a potem boczne (jak kopertę).

Ja piekę chleb w dużym okrągłym garnku rzymskim lub w naczyniu żaroodpornym z pokrywą. Naczynie żaroodporne lub garnek rzymski (garnek trzeba 15 minut moczyć w wodzie, a następnie wytrzeć wnętrze do sucha) wysmarować olejem, wysypać otrębami i włożyć chleb. Na czas wyrastania – ok. 2,5 godziny – garnek włożyć do torby foliowej (jeśli pieczemy w naczyniu żaroodpornym – trzeba po prostu przykryć pokrywą).

Garnek lub naczynie żaroodporne włożyć do zimnego piekarnika spryskanego wodą i włączyć temperaturę 225 st. C. Piec ok. 35 minut. Po wyjęciu z piekarnika chleb od razu spryskać wodą ze spryskiwacza żeby nadać połysk.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *