Czy alkohol wzmacnia włosy?

13.01.2013

Moja Mama pojechała kiedyś do Carrefoura na Wileńskim i dokonała odkrycia:

– Wiesz, stało pod sklepem kilku pijaczków, przyjrzałam się im i stwierdziłam, że wszyscy mieli bujne czupryny. Pomyślałam, że może alkohol wzmacnia włosy?

Nie słyszałam żeby alkohol wzmacniał włosy. Przypomniałam sobie tylko żart, że ocet wzmacnia szkło. Kolega opowiadał, że za komuny dopuszczano określony procent stłuczonych butelek przy transporcie do sklepu. Nieodmienie tłukły się wówczas butelki z alkoholem (w dopuszczalnym procencie), a te z octem dojeżdżały nietknięte.

Jest jednak takie winko, które rzeczywiście wzmacnia włosy – jest to winko aloesowe. Nie tylko zresztą włosy, ale cały organizm – następny wpis będzie o aloesie i jego właściwościach.

Przepis na to winko pochodzi z mojego starego notesu i jest dosyć znany. Niejednokrotnie robiłam to winko, bo bardzo sobie cenię aloes. Gdy je piję, to prawie wcale nie wypadają mi włosy. Ponadto aloes ma wiele innych cennych właściwości i jest dla mnie najważniejszą rośliną doniczkową w domu. Od wielu lat nie używam żadnego innego środka do denzynfekcji przy wszelkich skaleczeniach, poza rozciętym liściem aloesu przyłożonym do rany. Czasem trzeba przyłożyć do ranki rozcięty kawałek liścia i zawinąć bandażem na noc. Działa niezawodnie i nie tylko dezynfekuje, ale też przyspiesza gojenie.

 

Winko aloesowe

 

Aby uzyskać bioaktywne liście do winka, rośliny nie należy podlewać latem przez 2 tygodnie, a zimą – przez miesiąc. Następnie trzeba oberwać kilka większych liści z roślin co najmniej dwu-trzyletnich, umyć, osuszyć i włożyć do lodówki na 7-10 dni. Po tym czasie odmierzyć wagowo:

1 część liści,

1 część czerwonego wina gronowego wytrawnego,

1 część miodu.

Liście pokroić na kilkucentymetrowe kawałki i usunąć z nich brzeżne kolce, a następnie zmiksować z winem i miodem. Płyn wstawić do lodówki na 3-5 dni, a po tym czasie przecedzić i przechowywać w lodówce. Pić 3 razy dziennie po 1 łyżeczce godzinę przed jedzeniem (po tygodniu dr Fiłatow zwiększał dawkę do 1 łyżki 3 razy dziennie, a w dalszych 3-4 tygodniach znów 1 łyżeczkę, ale ja stosuję 1 łyżeczkę 2 razy dziennie i mnie to wystarcza). Po 2-3 miesiącach przerwać kurację i powrócić do niej po 1-2 tygodniach.

 

Przeciwskazania (wg dr J. Górnickiej):

krwotok, menstruacja, dolegliwości maciczne, powiększona prostata, zapalenie pęcherza moczowego, dyzenteria, zapalenie okrężnicy, zapalenie trzewi, niepełny skurcz serca, wiek dziecięcy, ostre zapalenie wyrostka i kłębuszków nerkowych, ciąża, bezpośrednio po operacji przewodu pokarmowego, żylaki odbytu, ciężka niedomoga serca i naczyń krwionośnych, nadciśnienie.

Przy większych dawkach występuje ogólne osłabienie, spowolnienie pulsu, obniżenie temperatury ciała, a przy 8 g proszku śmierć.

Antagonistami aloesu są narkotyki i kwasy. Niezgodność wywołują: garbniki, żelazo, jod, mentol, tymol, fenol. Środków tych nie powinno się używać jednocześnie z aloesem.

 

 

 

2 myśli w temacie “Czy alkohol wzmacnia włosy?

  1. Dziecko PRL-u

    Zart o occie wzmacniajacym szklo – przedni 😀 Juz podany dalej. Szczesliwego nowego roku 2020!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *