Zakwas pszenny

 

17.03.2013

Oprócz zakwasu żytniego można zrobić również taki zakwas. Przepis wzięłam od Mirabbelki.

Mój zakwas pszenny jest bardziej dziarski niż żytni i zawsze szybciej wyrasta. Oczywiście, jak każdy żywy organizm przeżywa wzloty i upadki, więc po wyrośnięciu opada. Wówczas należy go nakarmić świeżą mąką i wodą.

 

Zakwas pszenny francuski (ok. 600 g)

 

1 dzień

rozmieszać 50 g mąki pszennej razowej (typ 2000) ze 150 ml letniej wody aby uzyskać mieszaninę o konsystencji ciasta naleśnikowego. Pozostawić w cieple ok. 25-30 st. C przykryte ściereczką.

 

2 dzień

daje się już zauważyć pierwsze oznaki fermentacji. Należy dodać dalsze 100 g mąki razowej oraz 100 ml letniej wody i dobrze wymieszać. Ponownie przykryć i odstawić w ciepłe miejsce.

 

3 dzień 

zakwas jest już w pełni wytworzony. Na powierzchni, poprzez lekko wyschniętą ciemniejszą warstwę wierzchnią przebijają się liczne pęcherzyki powietrza. Całość należy dobrze wymieszać. Podczas mieszania daje się wyczuć lekko kwaśny zapach. Dodać dalsze 100 g mąki razowej i 100 ml wody. Dobrze wymieszać.

 

4 dzień

zakwas jest gotowy, co można poznać po licznych pęcherzykach powietrza na powierzchni oraz po przyjemnym, lekko kwaśnym zapachu. Możemy go już użyć do upieczenia chleba.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *