Bułki francuskie

 

   

13.04.2013

Takie bułki są wytwarzane w piekarni „Chez Auzet” w Cavaillon w Prowansji i jest to najlepsza piekarnia w Cavaillon. Mężczyźni z rodu Auzet są piekarzami od ponad stu lat. Przepis pochodzi z książki Petera Mayle i Gerarda Auzet „Wyznania francuskiego piekarza”.

Według przepisu należy wziąć pół na pół niewybielanej mąki uniwersalnej i niewybielanej mąki chlebowej, ale ja wzięłam mąkę „Pyszną” typ 550.

 

Bułki (2 sztuki)

 

560 g mąki pszennej chlebowej,

1,5 łyżeczki soli,

4,5 łyżeczki drożdży instant lub 30 g świeżych drożdży,

1,25 szklanki wody o temperaturze 32-38 st. C.

 

Przesianą mąkę i sól wsypać do misy miksera stojącego, wyposażonego w hak do wyrabiania ciasta. Dodać drożdże i wyrabiać na średnich lub niskich obrotach przez 5-10 minut, stopniowo wlewając wodę, aż ciasto zacznie odstawać od ścian naczynia (ja wyrabiałam ręcznie, bo nie mam odpowiedniego miksera do tak gęstego ciasta).

Wyjąć ciasto, położyć na blacie i zostawić na 10 minut. Przełożyć z powrotem do misy i ustawić mikser tak, by hak do wyrabiania zanurzył się dokładnie pośrodku ciasta. Wyrabiać na średnich obrotach przez około 15-20 minut, aż ciasto będzie miękkie i elastyczne.

Wyjąć ciasto z misy na blat i zebrać dłońmi, formując kształt zbliżony do kuli. Ciasto powinno być miękkie w dotyku. Ułożyć kciuki, tak by zetknęły się pośrodku ciasta i rozciągnąć je od środka na zewnątrz, jakby otwierając książkę, przez co zostanie nadany podłużny kształt. Obrócić o 90 stopni i rozciągnąć ponownie w ten sam sposób, tworząc gładką kulę. Przenieść je do dużej misy, przykryć wilgotną ściereczką i zostawić na około 45 minut w temperaturze pokojowej w wolnym od przeciągów miejscu, aż podwoi swoją objętość.

Delikatnie wyjąć ciasto z misy i położyć na czystej powierzchni. Przeciąć na 2 porcje i uformować z nich znowu gładkie kule. Umieścić je na oprószonej mąką ściereczce i przykryć wilgotną ściereczką aby na wierzchu nie wytworzyła się skorupa. Zostawić na 20-25 minut w temperaturze pokojowej aż podwoją objętość.

Uformować bochenki, wyrabiając najpierw ciasto, by pozbyło się bąbli, czyli dwutlenku węgla. Aby upiec podłużną bułkę należy ciasto rozciągnąć w kształt prostokąta o wymiarach ok. 10 na 25 cm. Ułożyć prostokąt dłuższym bokiem do siebie i złożyć na wysokości jednej trzeciej krótszego boku do środka, dociskając krawędź. Przykryć górną częścią prostokąta i skleić wzdłuż brzegu. Aby upiec okrągły bochenek, należy nadać mu kształt kuli.

Ułożyć bochenki złączeniem w dół na oprószonej mąką ściereczce i przykryć wilgotną ścierką. Zostawić w temperaturze pokojowej do wyrośnięcia, by podwoiły objętość (ok. 35-45 minut).

Piekarnik rozgrzać do temperatury 250 st. C. Ostrożnie przenieść bochenki na blachę do pieczenia. Zrobić ostrą żyletką po dwa nacięcia w kształce łuku, posmarować wodą

Tuż przed włożeniem blachy do piekarnika, spryskać jego wnętrze wodą i natychmiast zamknąć drzwiczki. Piec 15-20 minut. Po wyjęciu bochenków z piekarnika, studzić je na kratce.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *