Jajka faszerowane awokado

Bardzo lubię awokado i często je jadam, odkąd zaczęto sprowadzać tę tłustą „gruszkę” do Polski. Ten przepis na jajka faszerowane awokado należy do jednych z pierwszych w moim starym notesie. Jak mam więcej czasu, robię jajka faszerowane również z jajek przepiórczych, które bardzo dekoracyjnie wyglądają.

Gdyby ktoś się oburzył, że sałata została pocięta, a nie porwana wyjaśniam, że nigdzie nie znalazłam wytłumaczenia, dlaczego nie może być. Dlaczego, np. cykorię, która należy do tej samej rodziny, można ciąć nożem, a sałatę nie. Tylko w jednej książce znalazłam informację, że sałatę trzeba rozrywać, a nie ciąć, ale nie wyjaśniono dlaczego. Znalazłam natomiast, np. w książce lekarki Jadwigi Górnickiej, przepis na leczniczy napar, gdzie sałatę należy pociąć na paseczki (a nie rozszarpać!). Być może nie należało ciąć sałaty w dawnych czasach żelaznymi nożami, ale obecnie, gdy noże są robione ze stali nierdzewnej albo są ceramiczne, chyba już nie ma przeciwwskazań.

Jajka faszerowane awokado

8 jajek

1 mały owoc awokado

1 łyżka soku z cytryny

1 łyżka utartego żółtego sera

2 łyżki majonezu

1 mała cebula

sałata

sól, pieprz

olej do smażenia

Jajka ugotować na twardo, ostudzić, obrać, przekroić wzdłuż, wyjąć żółtka. Awokado, startą i podsmażoną na oleju cebulę, żółtka, majonez, sok z cytryny, ser i przyprawy utrzeć na puszystą masę. Białka napełnić masą i ułożyć na liściach sałaty.

Wpis z 17.04.2014 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *