Makaron wstążki z jarmużem

07.12.2013

Co za pogoda! Zimno, wieje Ksawery i od czasu do czasu sypie śnieg. Ten pierwszy śnieg jest zawsze w Warszawie zjawiskiem dziwnym i niespodziewanym. Już parę kropli deszczu wystarczy żeby miasto zamarło w potężnych korkach, a pierwszy śnieg powoduje kompletny paraliż. Wczoraj pół godziny zajęło nam przeczołganie się samochodem przez jedno rondo w centrum, nie mówiąc o dalszej trasie do domu. Połączenie pierwszego śniegu z piątkowym korkiem dało w efekcie imponujący bezwład komunikacyjny. Dzisiaj okazało się jednak, że jesteśmy szczęśliwcami, bo w innych częściach Polski było jeszcze gorzej, a i Ksawery wścieklejszy.

W związku z korkami nigdy nie wybieram się pod Halę Mirowską po zakupy w piątki, tylko w tygodniu. Bardzo lubię robić zakupy na targowisku, bo mogę kupić bardziej różnorodne i świeże warzywa czy owoce niż w sklepie. Mam też większy wybór. Ludzie zachowują się w takich miejscach swobodniej i bardziej przyjaźnie niż w supermarketach. Przypomniałam sobie, jak w latach 90. mnóstwo osób ruszyło próbować swoich sił w handlu, często na targowiskach. Zapamiętałam jednego ze sprzedających, który powiedział drugiemu:

– Pan to nie ma pojęcia o handlu!

A na to tamten ze śmiechem:

– Wie pan, ja jestem tylko docentem.

 

Tym razem trafiłam pod Halą na jarmuż i nabyłam go. Jarmuż jest warzywem bardzo dobrze rosnącym w naszym klimacie i bardzo zdrowym. Kiedyś jadałam go z cebulą albo przyrządzony jak szpinak, a teraz wypróbowałam przepis Gabriele Lehari i odpowiada mi ta prosta, szybka wersja.

 

Makaron – wstążki z jarmużem

 

400 g makaronu wstążki, najlepiej pełnoziarnistego (użyłam zwykłych wstążek z falbaną)

250 g jarmużu

1 duża cebula

2 łyżki oleju

1 ząbek czosnku

kolendra do posypania (użyłam suszonych liści)

100 g świeżo utartego parmezanu

 

Jarmuż umyć, usunąć z liści główne nerwy, drobno pokroić. Ugotować tak, aby był troszkę twardawy.

Cebulę pokroić w drobną kostkę i lekko poddusić na tłuszczu z czosnkiem przeciśniętym przez praskę, a następnie wymieszać z gorącym makaronem i jarmużem. Przyprawić do smaku.

Podawać posypane serem.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *