Skórka pomarańczowa lub cytrynowa w syropie

Przygotowanie skórki pomarańczowej czy cytrynowej w syropie nie wymaga dużo pracy. Trzeba jednak pamiętać, że cytrusy są „pryskane” i istnieje konieczność moczenia skórek oraz odlewania wody. Zresztą wymoczone skórki są bardziej miękkie.

Skórki wyszorować szczoteczką. Białej, gąbczastej części, zwanej mezokarpem lub albedo, nie należy odrzucać. Nie ma ona smaku, za to jest bogata w witaminy C oraz P, która zabezpiecza witaminę C przed niszczącym działaniem utleniania i wzmacnia naczynia krwionośne. Albedo zawiera wprawdzie również pektyny, ale żeby uniknąć powstania galaretki, można dodać troszkę więcej syropu.

Skórki należy moczyć przez 2 dni, zmieniając wodę 2 razy dziennie. Na koniec wodę odlać, zagotować skórki w świeżej wodzie i znowu odcedzić. Skórki pokroić w paski lub w kostkę. Paski są o tyle lepsze, że można ich użyć w całości do dekoracji ciast, a w razie potrzeby łatwo pokroić je w kosteczkę.

 

Przygotować syrop: zagotować 1 szklankę wody, wsypać 1 szklankę cukru (do większej ilości skórek należy przygotować więcej syropu) i mieszać, aż cukier się rozpuści. Do syropu wrzucić pokrojone skórki i smażyć mieszając 15 minut. Odstawić i powtórzyć gotowanie w ciągu dwóch kolejnych dni, aż skórki staną się szkliste. Wówczas przełożyć je do wygotowanych, suchych słoiczków, szczelnie zakręcić i studzić do góry dnem.

 

Skórki w syropie mogą stać w spiżarni bardzo długo. Nawet nie wiem, czy zakonserwowane w syropie w ogóle mogą się zepsuć, jednak po otwarciu słoika trzeba je przechowywać w lodówce.

 

 

 

Wpis z 22.02.2014 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *