Świetny sposób na cytryny

18.09.2013

Alicja przysłała mi wiadomość od Andrzeja. Wiadomość dotyczącą mrożonych cytryn. Takie cytryny można jeść w całości i nic się nie wyrzuca. O właściwościach zdrowotnych cytryn, także przeciwnowotworowych, piszę w następnym wpisie i warto o nich wiedzieć. Chodzi o to, że te właściwości ma cała cytryna, nie tylko jej sok. Niektórych składników jest więcej właśnie w skórce, a nie w soku, np. witaminy P. Z kolei Jean Carper pisze, że m.in. białe „przegródki” cytrusów (także jabłka, banany, gruszki, morele, marchewka czy sucha fasola) zawierają pektynę. Pektyna, to rozpuszczalne włókno mogące zmniejszyć ryzyko raka jelita grubego.

Glutation jest silnym przeciwutleniaczem, obecnym w dużym stężeniu we wszystkich cytrusach. Wydaje się jednak, że glutation w niewielkim stopniu przechodzi do soku.

Według naukowców niemieckich skórka cytryny również wykazuje znaczną aktywność przeciwutleniającą, niezależną od witaminy C.

Zawarte w miąższu cytryn włókna mogą obniżać poziom cholesterolu, jednak dotyczy to dużych ilości spożywanych owoców.

Dr Jadwiga Górnicka zaleca stosowanie nie tylko soku z cytryny, ale również zjadanie białej skórki.

Niestety, przeważnie wykorzystujemy tylko sok, a skórkę i miąższ wyrzucamy.

Żeby wykorzystać całą cytrynę, trzeba ją starannie umyć. Można też wyszorować ją szczoteczką pod bieżącą wodą, a nawet sparzyć wrzątkiem. Trzeba to robić, bo cytryny są spryskiwane środkami ochrony roślin i dodatkowo konserwowane „chemią” aby nie pleśniały i nie psuły się. Podobno limonki nie są tak mocno konserwowane, ale też trzeba je porządnie umyć.

Wielu zawodowców w restauracjach stosuje mrożone cytryny. Należy po prostu włożyć cytrynę do zamrażalnika, a gdy się zamrozi, zetrzeć na tarce aby uzyskać potrzebną aktualnie ilość. Taką cytryną można codziennie posypywać jedzenie (sałatkę, lody, zupę, dania rybne, mięsne, sosy, whisky, wino itd.). Jedzenie uzyska wspaniały smak, a my będziemy zdrowsi.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *