Dziewanna to jedno z moich ulubionych ziół. Po pierwsze jest śliczna. Ma piękne liście jak aksamit, a jej żółte kwiaty urzekają. Po drugie w tej roślinie jest moc. Dlatego dbam o każdą dziewannę, która wyrośnie w moim ogrodzie i zbieram kwiaty zakwitające każdego dnia, a w razie kaszlu bardzo skutecznie działa domowy syrop.
Dziewanna jest rośliną dwuletnią mogącą dorastać do 2 m wysokości. W różnych rejonach roślina ta nazywana jest np. laską Piotrową, królewską świecą, szablą, kędzierzawicą. Dziewanna należy do ważnych starych słowiańskich leków ziołowych (w innych krajach też przypisywano jej magiczne właściwości). Wierzono, że wypicie wywaru z dziewanny pozwala ustrzec się czarów, a resztą należy skropić obejście. Stosowano sok z liści lub kwiatów na brodawki. Korzeń był znanym lekiem przeciwrobacznym.
Dziewannę stosuje się w:
- schorzeniach dróg oddechowych na kaszel, chrypkę, astmę oskrzelową i wirusa grypy,
- stanach zapalnych błon śluzowych, jamy ustnej i gardła – do płukania,
- zaburzeniach przewodu pokarmowego, np. przy kolce jelitowej,
- zaburzeniach dróg moczowych,
- zewnętrznie jako okłady przy oparzeniach, stłuczeniach, na pryszcze i krosty, przy nerwobólach oraz do nasiadówek przy żylakach odbytu.
Dziewanna kwitnie w lipcu i sierpniu. Kwiaty zbiera się codziennie w dni pogodne i suche – tylko żółte płatki. Można je od razu suszyć w ciemnym miejscu i przechowywać w szczelnych naczyniach (muszą zachować żółty kolor) ciasno ubite, sporządzać i pić herbatki, a ze świeżych kwiatów można zrobić syrop lub nalewkę, ale też stosować macerowane w oleju.
Żródło: „Wiadomości Zielarskie” 1989 r. s. 16-18.
Syrop z kwiatów dziewanny
1 szklanka świeżych kwiatów dziewanny
2 szklanki wody
2 łyżki cukru białego lub z trzciny cukrowej
1,5 cytryny
Kwiaty zalać wodą i pozostawić na 6 godzin, a następnie podgrzewać na niewielkim ogniu, aż woda się zagotuje. Garnuszek przykryć i pozostawić na godzinę, a następnie przecedzić przez sitko. Wywar ponownie zagotować, dodać cukier oraz sok z cytryny i pogotować ok. 15 minut, aż płyn troszkę zgęstnieje.
Przelać do wygotowanych, gorących słoików lub butelek.
Bardzo piękna i ciekawa roślina 🙂 nie wiedziałam, że ma oprócz funkcji ozdobnych też właściwości lecznicze 🙂
O tak, a syrop z niej to najlepszy syrop na kaszel, jaki znam (zaraz po sosnowym).
taki syrop to dla mnie nowość!
Ten syrop jest naprawdę skuteczny 🙂
fajnie ze napisałas bo wiele ciekawych rzeczy sie dowiedziałam
Bo to jeden ze skuteczniejszych syropów 🙂