Winko z karczocha

Karczoch zawiera sód, potas, fosfor, wapń, magnez, żelazo, trochę cynku oraz witaminy C, A, E oraz kwas foliowy. Z karczocha wyodrębniono wiele związków wykorzystywanych w lecznictwie, m. in. kwas chlorogenowy (przeciwutleniacz), flawonoidy, sterole i garbniki, a także 15-18% tłuszczu dającego jadalny olej. Najważniejszą substancją czynną w karczochu jest cynaryna, której nazwa pochodzi od naukowej nazwy rodzajowej tej rośliny. Cynaryna posiada właściwości przeciwskurczowe, przeciwmiażdżycowe (obniża poziom cholesterolu), żółciopędne, chroni wątrobę i pomaga w odtruwaniu organizmu. Ponadto uśmierza mdłości, pobudza apetyt, pomaga na wzdęcia oraz zaparcia. Cynaryna zawarta jest przede wszystkim w liściach karczocha.

Z liści karczocha produkowany jest cynar – aperitif mający dobroczynne działanie po obfitych lub tłustych posiłkach. Można też kupić lub zrobić nalewkę albo winko z karczocha.

W „Wiadomościach Zielarskich” znalazłam kiedyś informację, że w rzadkich wypadkach surowy karczoch może spowodować reakcje uczuleniowe, a także nasilać odczyny skórne związane z ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe. Jednak zdarza się to rzadko, a taki winny macerat to przecież nie jedzenie surowego karczocha.

 

Winko z karczocha

 

50 g świeżych liści karczocha, drobno pokrojonych

1 l białego wina wytrawnego

 

Liście umieścić w szklanym słoju i zalać winem. Odstawić do ciemnego miejsca, a po 8 dniach przecedzić. Przelać do butelek i szczelnie zamknąć.

Pić codziennie po 50 ml na 20 minut przed każdym posiłkiem.

 

 

 

 

 

10 myśli w temacie “Winko z karczocha

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *