Karczoch zawiera sód, potas, fosfor, wapń, magnez, żelazo, trochę cynku oraz witaminy C, A, E oraz kwas foliowy. Z karczocha wyodrębniono wiele związków wykorzystywanych w lecznictwie, m. in. kwas chlorogenowy (przeciwutleniacz), flawonoidy, sterole i garbniki, a także 15-18% tłuszczu dającego jadalny olej. Najważniejszą substancją czynną w karczochu jest cynaryna, której nazwa pochodzi od naukowej nazwy rodzajowej tej rośliny. Cynaryna posiada właściwości przeciwskurczowe, przeciwmiażdżycowe (obniża poziom cholesterolu), żółciopędne, chroni wątrobę i pomaga w odtruwaniu organizmu. Ponadto uśmierza mdłości, pobudza apetyt, pomaga na wzdęcia oraz zaparcia. Cynaryna zawarta jest przede wszystkim w liściach karczocha.
Z liści karczocha produkowany jest cynar – aperitif mający dobroczynne działanie po obfitych lub tłustych posiłkach. Można też kupić lub zrobić nalewkę albo winko z karczocha.
W „Wiadomościach Zielarskich” znalazłam kiedyś informację, że w rzadkich wypadkach surowy karczoch może spowodować reakcje uczuleniowe, a także nasilać odczyny skórne związane z ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe. Jednak zdarza się to rzadko, a taki winny macerat to przecież nie jedzenie surowego karczocha.
Winko z karczocha
50 g świeżych liści karczocha, drobno pokrojonych
1 l białego wina wytrawnego
Liście umieścić w szklanym słoju i zalać winem. Odstawić do ciemnego miejsca, a po 8 dniach przecedzić. Przelać do butelek i szczelnie zamknąć.
Pić codziennie po 50 ml na 20 minut przed każdym posiłkiem.
Ależ mnie zaskoczyłaś tym winkiem, jeszcze nigdy o takim nie słyszałam 🙂
Cieszę się, że mi się udało Ciebie zaskoczyć 🙂
Witam serdecznie ♡
Bardzo ciekawe, nie słyszałam o takim winku 🙂 Interesujące, chętnie kiedyś bym spróbowała 🙂
Pozdrawiam cieplutko ♡
Ja także pozdrawiam serdecznie 🙂
O winie z karczocha jeszcze nie słyszałam!
Piję teraz codziennie po troszku 🙂
👍🙂🍸
🙂
powiem szczerze że o takim winie nie słyszałam
Cieszę się, że mogłam Cię czymś zaskoczyć 🙂