Bigos

10.12.2012

Na mrozy dobry jest bigos. Bigos wymaga trochę pracy, ale gdy już jest – przyjemnie go sobie odgrzewać i jeść po trochu. Trudno jest napisać co do grama, co jest w bigosie, bo i tak każdy wrzuca do niego różne ilości składników. Wiadomo natomiast, co w bigosie być musi: kapusta kiszona, mięso, kiełbasa, grzyby, śliwki suszone i przyprawy.

Bigos gotuje się długo i jest jak „Bolero” Ravela – ciągle się do niego dokłada kolejne składniki aż powstanie wspaniała kompozycja. Potem codziennie się go podgrzewa, a im jest starszy – tym lepszy.

 

Bigos

 

1/2 kg kapusty kiszonej,

1/2 kg kapusty białej,

duża cebula,

150-250 g kiełbasy (ile kto lubi, ja wolę więcej),

100 g schabu pieczonego pokrojonego w kostkę (lub surowego, pokrojonego i podsmażonego),

100 g pieczeni wołowej pokrojonej w kostkę (lub surowej wołowiny, pokrojonej i podsmażonej),

garść grzybów suszonych,

garść śliwek suszonych,

przyprawy: sól, pieprz, cukier, majeranek, tymianek, liście laurowe, po kilka ziarenek ziela angielskiego i jałowca, papryka, szczypta gałki muszkatołowej,

ok. 3 łyżek koncentratu pomidorowego,

olej do podsmażania kiełbasy i duszenia cebuli, a także mięs,

ewentualnie 1/2-3/4 szklanki wytrawnego czerwonego wina (zawsze dodaję).

 

Kapustę kiszoną szybko zgrubsza posiekać, kapustę białą posiekać (dobra jest w tym celu szatkownica) i sparzyć 5 minut we wrzątku. Obie kapusty włożyć do dużego gara – najlepszy jest do tego garnek emaliowany, wykluczony aluminiowy. Kapustę podlać wodą i dusić razem do miękkości z dodatkiem liści laurowych, ziela angielskiego i soli.

Do ugotowanej kapusty, zwykle to wypada na drugi dzień, dodać uduszoną na oleju posiekaną cebulę (razem z olejem) i dalej dusić.

Suszone grzyby namoczyć, a po godzinie ugotować. Ugotowane grzyby pokroić i wrzucić do bigosu i wodę z gotowania też dodać (można też pokroić grzyby i poddusić z cebulą).

Kiełbasę pokroić w półplasterki, podsmażyć na odrobinie oleju i dodać wraz z tłuszczem do bigosu. Schab pieczony i pieczeń wołową pokroić w niedużą kostkę i również wrzucić do gara.

Śliwki suszone pokroić i dorzucić, a następnie koncentrat pomidorowy, przyprawy i wino.

Gotujemy przez 3 dni po 2-3 godziny.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *