09.11.2013
Jest dobrze, ale nie beznadziejnie. To znaczy zrobiło się ciemno i mokro, wiatr czasem przegoni parę liści, ale nie jest jeszcze zbyt zimno. Jak jest jaśniej, to jeszcze widać resztki kolorowej jesieni.
W tej listopadowej atmosferze zrobiłam musakę według przepisu z książki Oli Lazar „Kuchnia grecko-polska i polsko-grecka dla początkujących”. Nawet dobrze, że dla początkujących, bo od lat przymierzałam się do zrobienia tego dania, ale dopiero teraz je zrobiłam. Posypałam moją musakę pietruszką, bo troszkę za bardzo się przyrumieniła i z pietruszką wyszło ładniej. W Grecji jedliśmy musakę nieco bledszą, posypaną odrobiną cynamonu, ale MDK stwierdził, że moja była lepsza niż ta, na którą trafiliśmy w Grecji. Też uważam ten przepis za godny polecenia.
Musaka
2 duże bakłażany,
0,25 szklanki oliwy,
1 duża cebula,
2 ząbki czosnku,
1 kg mielonej cielęciny lub wołowiny,
0,5 l przecieru pomidorowego,
2 łyżki koncentratu pomidorowego,
0,5 szklanki czerwonego wina,
2 łyżki drobno posiekanej natki pietruszki,
1 łyżka cukru,
1 łyżeczka cynamonu,
sól, pieprz,
100 g tartego parmezanu lub innego sera np. morskiego (użyłam parmezanu).
Sos beszamelowy z serem:
0,5 kostki masła (100 g),
100 g mąki,
1 l mleka,
0,5 szklanki tartego sera (parmezanu lub morskiego) (użyłam parmezanu),
2 żółtka,
0,5 łyżeczki tartej gałki muszkatołowej.
Piekarnik rozgrzać do temperatury 200º C. Bakłażany pokroić w plastry o grubości 1 cm. Rozłożyć je na blasze, posmarować z obu stron oliwą i włożyć do piekarnika. Piec po 5 minut z każdej strony, aż bakłażany zmiękną, wchłoną oliwę i lekko zbrązowieją. Cebulę i czosnek obrać i drobno posiekać. Na patelni o grubym dnie rozgrzać oliwę, na której smażyć najpierw cebulę oraz czosnek, a następnie dodać mięso i smażyć mieszając, aż nabierze lekko brązowego koloru. Dodać przecier i koncentrat pomidorowy, wino, cukier, cynamon, sól i pieprz do smaku. Dusić pod przykryciem ok. 0,5 godziny.
Duże naczynie do zapiekania posmarować oliwą, położyć na dnie pierwszą warstwę bakłażana. Na bakłażanie położyć warstwę mięsa z przyprawami (ok. połowy mięsa). Na to znów bakłażan, mięso, bakłażan.
W rondelku o grubym dnie (koniecznie!) roztopić masło, dodać mąkę, energicznie i dokładnie mieszać, najlepiej drewnianą łyżką. Po chwili trzeba zdjąć rondelek z ognia i zacząć pomalutku dolewać mleko. Znowu postawić na palnik, mieszać i czekać, aż zacznie gęstnieć i bulgotać. Zdjąć z ognia i pozwolić odrobinę wystygnąć. Dodać żółtka i ser, cały czas mieszając. Na koniec doprawić gałką muszkatołową, solą i pieprzem. Zalać zapiekankę sosem beszamelowym i piec ok. 45 minut w piekarniku nagrzanym do temperatury 200º C. Musaka powinna nabrać ładnego złotego koloru.