„Bądź twórcą swojego zdrowia”

Książka Bożeny Żak-Cyran „Bądź twórcą swojego zdrowia” wydana przez Wydawnictwo GALAKTYKA okazała się niezwykle interesująca i bardzo dziękuję Wydawnictwu za tę pozycję.

Autorka jest dietetyczką i dietoterapeutką z wieloletnim doświadczeniem, autorką ośmiu książek poświęconych odżywianiu. Przeczytanie ostatniej książki, zawierającej wiele cennych spostrzeżeń i wskazówek praktycznych, zachęciło mnie do zapoznania się także z poprzednimi pozycjami.

Bożena Żak-Cyran podchodzi do uzdrawiania w sposób, który cenię: widzi całego człowieka – nie tylko jego talerz, ale też psychikę i emocje, które mają ogromny udział w powrocie do zdrowia lub nie dopuszczeniu do choroby. Już Hipokrates pisał, iż „Nie istnieje taka choroba ciała, która byłaby oddzielona od duszy”, a medycy-kapłani uważali, że żal, rozpacz i złe myśli mają duży destrukcyjny wpływ na ciało, a zatem niezbędne dla zdrowia są spokój, ufność i optymizm. Współczesne badania potwierdzają to w całej rozciągłości, a autorka książki obszernie omawia. Podobno człowiek ma w 90% ciągle te same myśli! Z książki można się dowiedzieć jak to zmienić i co zrobić, by nasza psychika wpływała pozytywnie na nasze zdrowie.

Istotną informacją dla czytelników jest ta, że komórki organizmu podlegają ciągłej odnowie. Z książki można się dowiedzieć, jakie można podjąć działania, by nasze nowe komórki były zdrowe.

Obszernie omówiona jest kwestia przewodu pokarmowego jako niezwykle ważnej części organizmu. Warto się dowiedzieć jak działa, jak o niego dbać, jak go oczyszczać i odkwaszać. Co robić, by właściwe funkcjonowała wątroba i w jaki sposób pozbyć się groźnych dla zdrowia złogów. Z książki można dowiedzieć się krok po kroku, jak przeprowadzić oczyszczanie wątroby i pęcherzyka żółciowego. Ja zamierzam oczyścić w tym roku swoją wątrobę zgodnie ze wskazówkami z książki, gdyż „kamienie żółciowe w wątrobie są jedną z głównych przyczyn zapadalności na różne choroby”, w tym autoimmunologiczne.

Autorka pisze też w książce jak usprawnić mózg, jaka jest tajemnica długowieczności, jaką dietę stosować i w jaki sposób spożywać posiłki, by dobrze nam służyły. Jakie pokarmy i napoje są dla człowieka najbardziej wskazane. W dalszej części proponuje wiele różnych technik medytacji i wizualizacji mających na celu pobudzenie energii i mocy, zmniejszenie zmęczenia, uspokojenie, poprawienie stanu psychiki i fizjologicznych funkcji organizmu.

Część książki zawiera przepisy na wiele zdrowych dań i deserów. Na kolorowej wkładce zamieszczone są zdjęcia niektórych potraw.

Na koniec zacytuję jedno zdanie z książki, które uważam za istotny przekaz tej pozycji: „Niezależnie od tego, jaka jest nasza sytuacja zdrowotna, nigdy nie jest za późno, by dokonać zmian”.

Uważam, że każdy, komu zależy na własnym zdrowiu, powinien przeczytać tę książkę.

Wpis z 11.03.2017 r.

S6300749-001.JPG

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *