Klepsydra żywienia

Zaintrygował mnie tytuł, bo nie piramida a klepsydra. „Klepsydra żywienia”, to książka, którą napisał lekarz i naukowiec, Kris Verburgh. Opracował on nowy model żywieniowy. Autor uważa, że klepsydra powinna być stosowana zamiast piramidy, która jest oparta na wiedzy przestarzałej i w dodatku nie jest precyzyjna. Klepsydra to prosty przewodnik po żywności, którą jeść należy i w jakich proporcjach (część dolna), ale od razu też pokazuje przeciwstawnie, czego jeść nie należy (część górna). Kolorową wersję klepsydry można pobrać ze strony www.foodhourglass.com

W dzisiejszym świecie, gdzie człowiek żyje inaczej niż w całej swojej historii, a przemysł karmi go przetworzoną, często niezdrową żywnością, medycyna nie nadąża za skutkami występujących chorób przewlekłych. Powszechnymi chorobami stały się choroby układu krążenia, nowotwory i cukrzyca. Nakłady na leczenie są poważną częścią budżetu wielu krajów, przemysł farmaceutyczny jest w rozkwicie, jednak choroby nie znikają. Przeciwnie – problemem są właśnie choroby przewlekłe. Wielu z naszych dolegliwości można zapobiec poprzez właściwe żywienie i tryb życia. Wiedza o składnikach pożywienia, ich roli w organizmie i zastosowanie tej wiedzy w codziennym życiu, pozwala niejednokrotnie na powrót do zdrowia bez konieczności sięgania po leki.

Aby być zdrowym i nie mieć nadwagi, nie trzeba wyciskać z siebie potu na siłowni, ani stosować skomplikowanych i często niezdrowych diet. Zalecenia są proste:

1) należy wykluczyć z jadłospisu lub mocno ograniczyć jedzenie pieczywa, ziemniaków, makaronu i ryżu (i węglowodanów),

2) nadmierna ilość cukru powoduje próchnicę, otyłość, przedwczesne starzenie i jest pożywką dla nowotworów,

3) zbyt duże ilości białka są szkodliwe dla zdrowia (dotyczy to również diet wysokobiałkowych),

4) niektóre rodzaje tłuszczu są bardzo korzystne dla zdrowia i nie każdego tłuszczu należy unikać,

5) nie należy pokładać zbyt dużych nadziei w medycynie, gdyż nasz organizm ma potężne możliwości samoleczenia – trzeba mu tylko pomóc, a nie zakłócać jego działanie lekami, których bierzemy za dużo,

6) bardzo ważny jest ruch i niepotrzebne są forsowne ćwiczenia – wystarczą zwykłe spacery i właściwa dieta.

W książce znajdziecie jeszcze inne ciekawe rady dotyczące zdrowego trybu życia i wyjaśnienie dlaczego mleko i jogurty są niezdrowe, a sery zdrowe albo dlaczego powinniśmy jeść grzyby i pić kawę .

Najpoważniejsze czasopisma poświęcone zdrowiu, zamieszczają artykuły na temat roli naszej codziennej diety, ale ciągle jeszcze informacje te nie są na tyle powszechne, by zmienić dietę tam, gdzie powinna być zmieniona w pierwszym rzędzie, czyli w szpitalach.

„Klepsydra żywienia” uwzględnia najnowszą wiedzę pochodzącą z poważnych renomowanych czasopism medycznych, m. in. „Science”, „Nature”, „The Lancet”, „New England Journal of Medicine”. Autor stwierdza, że zbyt często ufamy dziennikarzom, którzy szukają czegoś modnego albo reklamom, gdzie niekoniecznie rzetelnie przedstawia się rzeczywiste działanie leków lub suplementów diety.

Książka jest opracowaniem kompleksowym, gdzie Kris Verburgh w przystępny sposób omawia sposób działania poszczególnych składników żywności (także ziół i witamin), jak również leków (w tym zbyt często stosowanych antybiotyków) na organizm człowieka. Jest też część adresowana do lekarzy i innych pracowników medycznych.

Na końcu znajdują się przepisy na dania skomponowane tak, by były korzystne dla naszego zdrowia, spowalniając proces starzenia.

Przeczytałam książkę z dużym zainteresowaniem i bardzo polecam.

Wpis z 06.12.2015 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *