Ryba pieczona w soli

Długo przymierzałam się do takiej ryby zanim ją pierwszy raz zrobiłam. Teraz dosyć często gości na naszym stole. Przekonałam się, że nie ma łatwiej, szybciej i – przy okazji – zdrowiej przygotowanej rybki.

Pierwszy raz zjadłam rybę pieczoną w soli w greckiej restauracji „Santorini” na Saskiej Kępie w Warszawie. Lubimy tam czasem pójść, bo jedzenie jest bardzo smaczne, a obsługa przesympatyczna. Jedyne, co tam trochę boli, to ceny. Nie należą do najniższych, ale za to wiadomo, że obiad będzie pyszny i świeży. W „Santorini” kucharz wyjaśnił mi, jak przyrządzić rybę.

Z ryb pieczonych najbardziej lubię pstrągi i te właśnie robię, ale może być też inna ryba. Co do soli, to można kupić tzw. sól morską, ale ponieważ każda sól jest morska, więc kupuję taką nierafinowaną, grubą do przetworów. Tym bardziej, że do jednej ryby potrzeba jej dużo.

Przygotowanie ryby polega na jej umyciu, chyba, że nie jest wypatroszona. Wtedy trzeba wypatroszyć i umyć. Do zwykłej foremki trzeba wsypać ok. 2 cm soli, położyć rybę i całkowicie zasypać solą.

P1040149.JPG

Następnie trzeba równomiernie polać sól w foremce ok. połową szklanki wody i dosypać trochę soli, gdyż po nalaniu wody ryba będzie znowu trochę odsłonięta. Do zwykłej foremki, gdy piekę rybę z łbem, wychodzi ok. 1 i 1/4 kg soli, do trochę mniejszej foremki, gdy obetnę rybie łeb, wsypuję trochę ponad 1 kg soli.

Rybę wstawiam do zimnego piekarnika i piekę 25-30 minut w temp. 180° C.

Po wyjęciu z piekarnika trzeba trzonkiem noża rozbić skorupę soli, która się utworzyła na rybie. Ta faza wymaga ostrożności, żeby nie uszkodzić ryby. Należy też działać szybko, by ryba nie ostygła.

Najlepiej wyjąć rybę na talerz i delikatnie (oraz szybko) zdjąć skórę z ryby. Tu potrzeba precyzji, bo do mięsa nie powinna przedostać się gruba sól.

Ostrożnie rozciąć mięso pośrodku, nałożyć ćwiartkę ryby na nóż i przenieść na talerz (zdjęcie pierwsze). Później trzeba postąpić tak z pozostałymi trzeba ćwiartkami.

Wpis z 28.02.2016 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *