Tzatziki (kuchnia grecka)

Lato w mieście może zmęczyć jedynie upałami w nagrzanych murach, ale w tym roku jest pod tym względem dość ulgowo. Niebo często się chmurzy i pada deszcz. Patrzę na moje miasto, gdzie przerzedzony wakacjami ruch samochodowy pozwala nareszcie na normalne przejazdy, ale akcja zmniejszenia liczby reklam nie powiodła się. Większe banery zajmuje przeważnie Robert Lewandowski reklamujący różne rzeczy, ale mniejszych i całkiem małych ogłoszeń jest mnóstwo. W drodze do domu robią na mnie największe wrażenie głównie dwa, przyklejone do barierek przy jezdni. Jedno, dosyć przerażające, dał chyba jakiś Hun wyposażony w buldożer. Jest krótkie i zdecydowane: „Wykopię, wyburzę, wyrównam”. Aż mi ciarki po plecach chodzą, gdy to czytam. Drugie ogłoszenie przykleił chyba sam Bill Gates, bo kogo innego byłoby na to stać? Brzmi ono: „Kupię wszystkie samochody”. Co on zrobi z tymi samochodami, jak już kupi wszystkie?

Moje ulubione ogłoszenie wisiało na tablicy koło czyjegoś domu przy drodze z Warszawy do Stefanowa. Strasznie je lubiłam, ale w tym roku zniknęło, więc pokażę Wam zdjęcie archiwalne. Numery telefonów usunęłam, żeby nie było.

Latem bardzo lubię grecki sos tzatziki. Szybki, bezproblemowy i pyszny, a pasuje prawie do wszystkiego – do pieczywa, do kotletów warzywnych i mięsnych, do warzyw, do pieczonych ziemniaków, do dań z grilla. Tym razem zrobiłam go do kotlecików z bobu z ziemniakami. Sosik robi się właściwie „na oko”, ale podaję uśredniony przepis.

Tzatziki

400 g gęstego jogurtu greckiego

1 średni ogórek

1 ząbek czosnku

sól i świeżo zmielony pieprz

Ogórek obrać, zetrzeć na tarce „w łezkę” i wymieszać z jogurtem. Dodać czosnek przeciśnięty przez praskę, sól i pieprz. Dobrze byłoby troszkę ten sosik schłodzić i dać mu trochę czasu, żeby się „przegryzł”, ale można podawać od razu, gdy jogurt wyjmiemy z lodówki.

Właściwie powinno się posolić startego ogórka, odstawić i wylać sok, ale ja uważam sok za tak cenny, że tego nie robię. Najwyżej sosik będzie troszkę mniej gęsty. Niektórzy dodają do tzatziki trochę octu vinaigrette. Też będzie pyszny.

Wpis z 27.07.2016 r.

PB100031.JPG

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *